Kirjoittaja |
Viesti |
jussipussi
SuuBaltti
Liittynyt: 22 Huhti 2012 00:25 Viestit: 2798 Paikkakunta: Lappi
|
 Re: Pohjoisesta etelään
Varmaankin on aiheuttanut vääriä oletuksia. Tälläkin foorumilla on vedottu siihen, että ilmiöt, kielet, ym ovat levinneet idästä länteen ja etelästä pohjoiseen. Näitä on käytetty perusteluina oman käsityksen todennäköisyyden vahvistamiseen. Tuosta uudesta havainnosta huolimatta, lienee kuitenkin yleisintä, että ilmiöt ovat levinneet edellämainituilta suunnilta. Kaiken kaikkiaan mielenkiintoinen havainto. Melko lennokkaita ja todella tarkkoja päätelmiä tutkijat ovat kyllä tehneet.
|
07 Elo 2015 18:30 |
|
 |
Jaska
Ylihärmiö
Liittynyt: 14 Helmi 2011 04:02 Viestit: 9472
|
 Re: Pohjoisesta etelään
jussipussi kirjoitti: Varmaankin on aiheuttanut vääriä oletuksia. Tälläkin foorumilla on vedottu siihen, että ilmiöt, kielet, ym ovat levinneet idästä länteen ja etelästä pohjoiseen. Näitä on käytetty perusteluina oman käsityksen todennäköisyyden vahvistamiseen. Euraasiassa ihmiset ja innovaatiot ovat TUNNETUSTI levinneet etelästä pohjoiseen, koska etelässä on aina ollut enemmän ihmisiä. Kielet taas ovat levinneet kaikkiin suuntiin. Suomessa saame ja suomi ovat TUNNETUSTI levinneet etelästä pohjoiseen. Tämäkin on tulos, ei kuvitelma.
_________________ ~ "Per aspera ad hominem - vaikeuksien kautta henkilökohtaisuuksiin" ~
Y-DNA: N1c1-YP1143 (Olavi Häkkinen 1620 Kuhmo? >> Juhani Häkkinen 1816 Eno) mtDNA: H5a1e (Elina Mäkilä 1757 Kittilä >> Riitta Sassali 1843 Sodankylä)
|
08 Elo 2015 03:12 |
|
 |
jussipussi
SuuBaltti
Liittynyt: 22 Huhti 2012 00:25 Viestit: 2798 Paikkakunta: Lappi
|
 Re: Pohjoisesta etelään
Jaska kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Varmaankin on aiheuttanut vääriä oletuksia. Tälläkin foorumilla on vedottu siihen, että ilmiöt, kielet, ym ovat levinneet idästä länteen ja etelästä pohjoiseen. Näitä on käytetty perusteluina oman käsityksen todennäköisyyden vahvistamiseen. Euraasiassa ihmiset ja innovaatiot ovat TUNNETUSTI levinneet etelästä pohjoiseen, koska etelässä on aina ollut enemmän ihmisiä. Kielet taas ovat levinneet kaikkiin suuntiin. Suomessa saame ja suomi ovat TUNNETUSTI levinneet etelästä pohjoiseen. Tämäkin on tulos, ei kuvitelma. Niin, tunnetusti tähän asti. Suomen etelässä on näköjään tuon tutkimus tuloksen perusteella ollut jossain vaiheessa vähemmän ihmisiä kuin pohjoisessa. Tunnetusti, joo. Sehän se on se seikka, joka helposti vääristää ajattelun. Oletetaan liikaa tähän mennessä tehtyjen havaintojen perusteella ja unohdetaan, että joku muukin selitys voi olla mahdollinen. Siksi myös pienemmän todennäköisyyden omaava selitys pitää muistaa kuljettaa teorioissa mukana. Saamekin on voinut levitä ensin Vienasta lounaaseen ja etelään, vaikka sitä tukevia todisteita on vähän.
|
08 Elo 2015 07:55 |
|
 |
aikalainen
SuuBaltti
Liittynyt: 27 Maalis 2011 13:22 Viestit: 2050
|
 Re: Pohjoisesta etelään
Jaska kirjoitti: Euraasiassa ihmiset ja innovaatiot ovat TUNNETUSTI levinneet etelästä pohjoiseen, koska etelässä on aina ollut enemmän ihmisiä.
Enimmäkseen kyllä. Joitain poikkeuksiakin on, kuten germaaniheimojen "vaellus" aina Pohjois-Afrikkaan saakka ja samalla kielensä leviäminen Alpeille saakka sekä slaaviheimojen ja heidän kielensä leviäminen Välimeren-rannikolle. Ja savolaisten leviäminen pääkaupunkiseudulle, vaikka siellä on jo ennestään enemmän ihmisiä. Jaska kirjoitti: Kielet taas ovat levinneet kaikkiin suuntiin. Suomessa saame ja suomi ovat TUNNETUSTI levinneet etelästä pohjoiseen. Tämäkin on tulos, ei kuvitelma.
Jep. jussipussi kirjoitti: Oletetaan liikaa tähän mennessä tehtyjen havaintojen perusteella ja unohdetaan, että joku muukin selitys voi olla mahdollinen. Siksi myös pienemmän todennäköisyyden omaava selitys pitää muistaa kuljettaa teorioissa mukana.
Jep.
|
09 Elo 2015 09:39 |
|
 |
aikalainen
SuuBaltti
Liittynyt: 27 Maalis 2011 13:22 Viestit: 2050
|
 Re: Pohjoisesta etelään
Mielenkiintoinen artikkeli. Eräs pieni yksityiskohta siinä vaatii paikkausta: Lainaa: Sitä mukaa kun jää suli, he ovat siirtyneet pohjoiseen Sujalaan ja vielä Varanginvuonolle suurimmaksi osaksi jalkaisin, melko suoraan ja yhdellä kertaa ja vaikuttivat vielä tehneen sen määrätietoisesti, tietäen minkälaista kiveä maaperässä perillä heitä odotti.
Ei varmaankaan ole mitään jalanjälkiä löydetty, joten kulkutavasta ei voida tietää. Voidaan kuitenkin arvata, että ovat liikkuneet pääosin veneillä/kanooteilla, sillä se on kaikkein helpoin ja nopein tapa matkata. Patikoinnissahan on muiden hankaluuksien lisäksi pulmana jokien ja järvien ylitykset, joissa joka tapauksessa tarvittaisiin vesikulkuneuvoa.
|
09 Elo 2015 09:51 |
|
 |
Jaska
Ylihärmiö
Liittynyt: 14 Helmi 2011 04:02 Viestit: 9472
|
 Re: Pohjoisesta etelään
jussipussi kirjoitti: Saamekin on voinut levitä ensin Vienasta lounaaseen ja etelään, vaikka sitä tukevia todisteita on vähän. Liekö ollenkaan? 
_________________ ~ "Per aspera ad hominem - vaikeuksien kautta henkilökohtaisuuksiin" ~
Y-DNA: N1c1-YP1143 (Olavi Häkkinen 1620 Kuhmo? >> Juhani Häkkinen 1816 Eno) mtDNA: H5a1e (Elina Mäkilä 1757 Kittilä >> Riitta Sassali 1843 Sodankylä)
|
11 Elo 2015 01:48 |
|
 |
jussipussi
SuuBaltti
Liittynyt: 22 Huhti 2012 00:25 Viestit: 2798 Paikkakunta: Lappi
|
 Re: Pohjoisesta etelään
Jaska kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Saamekin on voinut levitä ensin Vienasta lounaaseen ja etelään, vaikka sitä tukevia todisteita on vähän. Liekö ollenkaan?  Viena saamen leviämissuuntana oli vain esimerkki. En itsekään pidä sitä todennäköisenä, mutta kuitenkin se on mahdollista. En unohda sitä siis kokonaan. Nykyisin pidän todennäköisenä kaakosta Perämerelle ja länteen suuntautunutta leviämistä. Ne vähäiset todisteet, tai merkit Vienasta mahdollisesti tapahtuneelle leviämiselle ovat parasaamelainen paikannimistö Vienan alueella ja nykyisen teorian vaatima, hieman hankalasti ymmärrettävä, saamen murteutuminen jo etelässä. Lisäksi tieto siitä, että Vienan kautta Suomen pohjoisosiin on kulkenut vilkas kauppareitti, joka sinänsä olisi luonteva reitti myös kielen leviämiselle.
|
11 Elo 2015 17:37 |
|
 |
|